הצדק החברתי של ליאת

הצדק החברתי של ליאת

במסגרת לימודיה, עורכת הדין ליאת מנשקו מצאה עצמה 'מנדבת' שעות ייעוץ משפטי לעמותת "ידיד" באשקלון. מאז, היא לוחמת את מלחמתם של עניי עירה.ביום רביעי 25/3 אנחנו מזמינים אתכם לעצור לרגע את שגרת חייכם – ולהצטרף לעשייה חברתית. לא תבואו?

מנשקו (29), נחשפה לצורך בעזרה משפטית פרו-בונו (ללא תמורה) במהלך לימודי המשפטים שלה במחלקה לזכויות אדם במכללת רמת-גן. "במסגרת אחד הקורסים התבקשתי לבצע עבודה פרקטית בהתנדבות", היא מספרת. "סברתי שאם כבר לסייע – אז לנזקקים בעירי – וחשבתי מיד על התנדבות בסניף של עמותת 'ידיד' באשקלון. הייתי אמורה להתנדב שלוש שעות בשבוע, אבל עד מהרה הן הפכו להרבה יותר".

"הרבה יותר" הן חמש שנים שבמהלכן מנשקו סיפקה סעד משפטי ללא תשלום לעניי עירה. "פגשתי שם באוכלוסייה קשת יום, בעולים חדשים שאין להם למי לפנות ואין מי שישמש פה עבורם", היא מעידה. "העבודה איתם היתה מאוד

מגוונת ועסקה במכלול של תחומים, החל

בתרגום מסמכים לאנגלית וכלה בעזרה בתשלומי ארנונה, חובות הוצאה לפועל, דיור ציבורי והטבות שונות שהם זכאים להן, אך אינם יודעים כיצד לדרוש אותן".

בהמשך, נוכח פעילותה המאומצת של מנשקו, הוצע לה לשמש כיועצת המשפטית של "ידיד" בדרום הארץ. בין היתר היא סייעה לאנשים שנזקקו לסעד משפטי בתחומים כמו תשלום המשכנתא, מאבק בבנקים, דיור ציבורי ומוגן, מניעת פינוי ועוד. "זו אחת המטרות שלשמן הלכתי ללמוד משפטים", היא פוסקת. "להיות פה לאלה שאין להם אמצעים, שאין להם ידע ויכולות".

ואם לא די בכך, זה למעלה משנתיים וחצי מנשקו מתנדבת במחלקה המשפטית של "ויצו", ולוקחת חלק בתוכנית "שכר מצווה" של לשכת עורכי הדין, המעניקה ייצוג משפטי ללא תשלום למעוטי יכולת. את כל זאת, כאמור, היא עושה ללא קשר לתחזוקת המשרד הפרטי שלה, שאותו הקימה לבדה, ולהשלמת לימודיה לתואר השני באונ' בר-אילן. "לא משנה מה", היא מכריזה, "אני מקפידה על שעות ההתנדבות השבועיות שלי. פעמים רבות, אני פשוט מרגישה שאני הסיכוי האחרון לצדק של האנשים שפונים אליי".

מקור הכתבה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3551831,00.html

השארת תגובה