התקבל ערעור של חבר גברעם מול הביטוח הלאומי

התקבל ערעור של חבר גברעם מול הביטוח הלאומי

בית הדין האזורי לעבודה בבאר  שבע נתן תוקף להחלטה של המוסד לביטוח לאומי, להכיר בחבר גברעם כזכאי לתשלום קצבת נכות כללית. נקבע כי הקצבה תשולם לו רטרואקטיבית מחודש מרס 2012.

בדצמבר 2012 נבדק החבר על ידי ועדה רפואית  ונקבעה לו נכות של 40% המזכה אותו בקצבה מטעם הביטוח הלאומי. ואולם במחלקת נכות כללית  דחו את התביעה לקבלת קצבה, בנימוק שהפונה הוא חבר קיבוץ המועסק מעל 4 שעות עבודה ביום בסידור העבודה בקיבוץ, ולפיכך "לא הוכח צמצום השתכרותו בפועל".

החבר שכר את שירותיה של עו"ד ליאת מנשקו, שהגישה  לבית הדין לעבודה ערעור על החלטת הביטוח הלאומי. היא טענה כי גברעם הוא קיבוץ שעבר הפרטה  ב-2008,  מאז כל חבר בקיבוץ אחראי לפרנסתו ואין שוני מבחינה זו בין  הקיבוץ ויישוב אחר שבו כל אדם דואג לפרנסה.  עוד טענה עוה"ד מנשקו, כי החבר, בשל מוגבלותו  הפיסית הנובעת ממחלת הפוליו ממנה סבל,  אינו מסוגל הלכה למעשה לעבוד על בסיס קבוע גם את ארבע השעות בהן סודר לעבודה בקיבוץ, והוא "נוטש את העבודה לאחר שעות בודדות,  עקב אי יכולתו לעבוד באופן ממושך  ומאומץ כנדרש בעבודות בקיבוץ".

בית הדין לעבודה פנה אל הביטוח הלאומי, וזה ערך בדיקה נוספת של המקרה והשיב, כי רק בדצמבר 2014 התקבלו מהקיבוץ  דוחות  מפורטים לגבי השכר שקיבל החבר על שעות עבודתו. מהדוחות הללו התברר,  כי עד נובמבר 2011 החבר אינו זכאי לקבל קצבה, וממועד זה ואילך הוא זכאי לקבל. עוד נקבע,  כי מכיוון שהחבר אינו מסוגל לנהל את ענייניו הכספיים,  בת זוגו  תקבל את הגמלה שתשולם לו.

בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע נתן כאמור תוקף להחלטה של הביטוח הלאומי, קבע כי החל ממרס 2012 יקבל החבר קצבת נכות, וכן יקבל מהביטוח הלאומי 2,500 שקל הוצאות משפט.

עו"ד ליאת מנשקו מציינת כי מדובר בפסק דין תקדימי, הנוגע לחבר קיבוץ מתחדש וזכויותיו לנכות מול הביטוח הלאומי,  שעד כה לא רצה להכיר בזכותו לקבל קצבת נכות בשל היותו חבר קיבוץ.

יעקב לזר

השארת תגובה