טענת "פרעתי"

טענת "פרעתי"

מהי טענת פרעתי? מתי ניתן לטעון אותה?

כשמוגשת כנגד אדם תביעת חוב, או שיק לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל, יוכל החייב לטעון, בכל שלב של הדיון, טענת "פרעתי".

טענה זו משמעה כי החייב טוען כי שילם את החוב הנתבע וכי אין עליו לשלם היום.

טענת פרעתי יכולה להיטען באופן חלקי או מלא. כלומר, יתכן והחייב פרע רק חלק מהחוב שנתבע.

נאמר, נתבע שיק על מאה אלף ₪ והחייב החזיר 30,000 ₪. מכיון שלמחזיק השיק לא היה שיק של 70,000 ש"ח מצא לנכון להגיש את השיק במלואו על מאה אלף ש"ח.

טענת פרעתי צריכה להיטען בצורה מפורשת ולהיות מגובה במסמכים, או עדים ולא באופן כללי. לא מספיק שאדם יטען, שילמתי לפלוני את החוב הזה, אלא עליו לציין , מתי שילם, באיזה אמצעי תשלום שילם (מזומן, שיק, אשראי וכו'), האם היו עדים לתשלום, האם בידו קבלה/ חשבונית וכו'.

על כן , קיימת חשיבות רבה לשמירה על מסמכים וקבלות בעניין פירעון חובות ותשלומים שונים.

לא אחת נתקלתי בשיקים שהוגשו לביצוע בלשכות ההוצאה לפועל, והחייבים הציגו קבלות מלאות על פרעונם. ואולם, בהעדר הקבלות והמסמכים , לא יכלו להוכיח טענת פרעתי מטעמם והיו עלולים להידרש לשלם שוב חוב זה. לאחר שהציגו החייבים קבלות על תשלום מלוא החוב, נסגר התיק באחת, ולעיתים אף חויב הזוכה בתשלום הוצאות לחייב עקב ניהול הליך סרק בחוסר תום לב.

הכותבת הנה עו"ד מוסמכת מאת לשכת עורכי הדין בישראל, בעלת תואר ראשון במשפטים בהתמחות בחטיבת זכויות אדם ואזרח, בעלת תואר שני, מוסמכת במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, ומגשרת מוסמכת.

****האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים כאלה או אחרים או להימנעות מהם. יש לבחון כל מקרה לגופו לפי נסיבותיו הפרטניות.

על הקורא לפנות ולהתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום הספציפי בטרם נקיטת כל פעולה משפטית כזו או אחרת. כל המסתמך על האמור בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד והאחריות לכל תוצאה, ישירה או עקיפה, בשל הסתמכות על האמור, תחול על המשתמש בלבד.

השארת תגובה