ירושות צוואות ומה שביניהם

ירושות צוואות ומה שביניהם

במות אדם עובר רכושו ליורשיו. במידה ולא נמצאים לו יורשים, על פי דין או על פי צוואה שהותיר , עובר רכושו למדינה.

מה קורה במצב יש לנפטר ילד ללא נישואין?

במידה והנפטר הותיר אחריו צאצא, יש לדרוש בדיקת רקמות להוכחת אבהות. ניתן לעשות זאת גם לאחר המוות, בפרוצדורה מורכבת יותר אך אפשרית.

קיים קושי רב במצב בו הנפטר לא הותיר צוואה ומתגלה ילד שכל השנים לא נהג כבנו, אם מרצון ובחירה ואם מכפייה.

סכסוכי ירושה מסוג זה עולים, כאשר מצד אחד אחי הנפטר או הוריו, ומנגד, בן לא מוכר, או אישה הטוענת כי הנה בת זוגו.

אז יש להוכיח כאמור אבהות באמצעות בדיקת רקמות, או מנגד להוכיח כי המדובר בבן מורד אשר יש לנשלו מהירושה, או להוכיח כי האישה הנה עונה להגדרת בת זוג או ידועה בציבור של הנפטר.

מקרים אלו של נשים הטוענות לזוגיות עם נפטר , בעייתיים בעיקר במצב בו, הנפטר היה נזקק לטיפול , והמטפלת טוענת כי בשלב מסויים הפכו היחסים בין הצדדים ליחסים אישיים. לבחינת הקשר, ניתן להביא ראיות שונות כמו למשל, ניהול חיים אינטימיים בין השניים (במידת האפשר ועל פי מצבו הרפואי של הנפטר טרם מותו), הצגת האישה בחברה (למשל במקרה בו הוצגה כחברתו, בפני קהל מסויים), מסמכים המעידים על הקשר, כמו למשל, חילופי מכתבי אהבה אם היו, הצהרת אהבה וכוונות למסד את הקשר . או מנגד הוכחת קשר של עובד מעביד, תשלום שכר קבוע עבור שירותי הטיפול , וכו'.

מדובר במקרים שכיחים אשר נתקלים בהם חדשות לבקרים במצבים בהם לא הותיר הנפטר צוואה.

מסמך הצוואה מטרתו אחת היא, להסדיר את עינייניו הרכושיים של המוריש לאחר מותו. כמובן שעל פי מסמך זה ניתן ללמוד על דברים נוספים, למשל, הערכתו של הנפטר לאדם פלוני שנכלל בצוואתו, או ההיפך באי הזכרת יורש מסויים והשמטתו מהצוואה. כך או כך, ועל מנת למנוע סכסוכים עתידיים, מסמך הצוואה מומלץ ורצוי, בכל שלב בחיים. איש אינו חסין מהמוות הרי והוא מגיע לכולם, בכל גיל בכל מצב. לא מומלץ לחכות לגיל שיבה, ולא מומלץ להמתין לשעת דחק. שכן, במקרים בהם נכתבו צוואות בעת מחלת המוריש, לא אחת, נפסלו צוואות אלו מהטעם שהמוריש לא היה כשיר בגופו ושכלו לכתוב הצוואה.

יש לכתוב צוואה בהכרה מלאה, בדיעה צלולה ומתוך שיקול דעת מוחלט . הצוואה צריכה לעמוד בתנאי החוק על פי סוגה (בכתב , בעל פה, בעדים, בפני רשות) ולכלול פרטים בסייסים כגון תאריך, חתימה וכו'. על מנת להבטיח כי רצון המוריש יעשה במדויק, מומלץ לפנות לעו"ד הבקי בתחום, לעריכת צוואה העומדת בדרישות החוק. ויפה שעה אחת קודם.

האמור לעיל אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי ויש לבחון כל מקרה לגופו.

הכותבת הנה מגשרת מוסמכת, עו"ד בעלת תואר ראשון במשפטים בחטיבת זכויות אדם ואזרח ותואר שני במשפטים בוגרת אוניברסיטת בר אילן . בעלת משרד עצמאי באשקלון  ובשדרות.

השארת תגובה